White City - Beyazşehir

Aşağı Kaydır
Aşağı Kaydır

Mimarımızdan

Kayseri’de ilklere imza atmayı hedefleyen Zeki Arga Mimarlık Ofisi olarak, farklı bir yaşam tarzı kazandıracak özel bir konut projesi sunuyoruz: WHİTE CİTY.

Projedeki ana dokunuşlar....

Bölgedeki güvercin evlerinden esinlenerek, Avrupa’nın bir çok ülkesinde çeşitli örneklerine rastladığımız Teraslama modeli yapmayakarar verdik. Binamızın çatısına güneş enerjisistemi uygulayarak ortak giderlerimize faydası olacağı düşüncesi ile GES projesi planladık. Ayrıca insanların ihtiyaçlarına göre ev almalı düşüncesinden yola çıkarak 1 + 1 ..2+1..3+1..4+1... dairelerden oluşan karma bir proje yapmaya karar verdik. Ses ve Isı yalıtımı konusunda standartların da üzerinde bir yalıtım yapmaya karar verdik.

PVC, fayans, vitrifiye ve seramik ürünlerinde de standartların üzerineçıkıldı. Üstdüzey asansör donanımı... kişiye özel kiler açık otopark... kısmi teras düzenleme.. kısmi peyzaj düzenlemesi... bazı odalarda Klima alt yapısı..yatak odaları mutfak ve vestiyer ahşaplarının tamamının imalatı... mesken ücretleri tamamını karşılamak gibi daha anlatamadığımız bir çok değişik dokunuşla Kayseri’de farklı bir çığır açan amatör ruhla profesyonel iş yapmayı hedefleyen genç bir ekiple karşınızdayız.

Zeki ARGA

 

Gesi güvercin evleri :

Gesi bölgesinde rastladığımız kaya oyma ve kule tipi güvercinlikler,yapılış amaçlarının yanı sıra mimari özellikleri ve süslemeleriyle başlı başına bir inceleme konusu oluştururlar . Gesi güvercinliklerieskiden bölge çiftçisinin tarımsal üretimde güvercin gübresinin kullanımına bağlı olarak inşa edilmiş yapılar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kayseri’deki güvercinliklerin çoğu genellikle kesme taştanyapılmış ev benzeri yapı tiplerine raslanmaktadır. Osmanlıdöneminde her yıl İzmir limanından yurt dışına ihraç edilenve boya üretiminde kullanılan cehri bitkisi, yoğun olarakKayseri’de üretiliyordu. Özellikle Gesi yerleşimi etrafına yayılancehri üretiminde güvercin gübresi kullanıldığını biliyoruz. Kuletipi güvercinliklerin yurt dışında farklı örnekleri olmakla birlikte Gesi bağlarındaki güvercinliklerin kaya oyma yeraltı odasıve diğer özgün mimari ayrıntılarıyla dünyada benzersizoldukları söylenebilir.

Zeki Arga Mimarlık tarafından pasif tasarım ilkeleri ile tasarlanan çevre dostu WHİTE CİTY, geleneksel ekolojik bir dokunuş katarak içinde yaşayan ailenin hikayesini tamamen modern bir çerçevede an-latmaya çalışıyor.

Gesi bölgesinde bulunan kule tipi güvercin evlerinden ilham alan, proje, sürdürülebilir kalkınma modeli olarak,teraslardan oluşan ve bu teraslarda bitki yetiştirme bölümleri olan blok yüzeylerden oluşmaktadır.

Çevreci evlerin tek katlı terasları ve kullanılan rustik malzemeler, Gesi bölgesinin erken dönem bahçe yapılarını hatırlatıyor.